iletişim

inspiteofmyself@gmail.com

30 Haziran 2012 Cumartesi

onlar gölge değil ton

        FIFTY SHADES OF GREY


adını ilk duyduğumda, her ne kadar çoksatar olsa da, ilginç bir şeyler çıkabileceğini sanmıştım. zira marie claire dergisinin temmuz sayısına bakılırsa angelina jolie kitaptan uyarlanacak filmi yönetmek, amerikan sapığı'nın yetenekli yazarı bret easton ellis de senaryosunu yazmak istiyor.
başrollere talip oldukları iddia edilen ünlüler halen internette tartışılıp duruyor, hayranları, kitabın filmi için en uygun cast listesini hazırlamaya çalışıyor.
okumak üzere ücretsiz bir e-kitap versiyonunu araştırırken,  "master of the universe" adlı twilight fanfiction ürününün kılık değiştirerek pazarlanmasıyla karşı karşıya olduğumuzu anladım. bu yeterince rezil bir referans olsa da, en azından bir göz atmaktan vazgeçmedim. zira sihirli annem de aklın sınırlarının ötesinde bir yapımdı, ve ben neredeyse bütün bölümlerini keyifle izlemiştim. bazen köpüklü sulara üflemek ister insan.
zannederim bulvar gazetesindeki seks hikayelerini bile yeğleyebiliriz, en azından çok daha samimi bir dilleri vardır.
kitapta, 21 yaşında, güzel, tecrübesiz, yavru ceylan ekolünden bir öğrenci kızımızla (anastasia), hasbelkader tanışmış olduğu başarılı işadamı christian grey arasındaki bdsm formatlı ilişki, anastasia'nın gözünden anlatılıyor. christian oldukça zengin ve iyi aile çocuğu olduğu için olabildiğince büyüleyici, çekici, egzantrik. ana ise saf, tutkulu vs...chris bir anlamda ana'nın seks hocası. üç kitabın sonunda muratlarına eriyorlar, ikisi de birbirini farklı açılardan eğitmiş oluyor. ayh çok sıkıcı evet.
kahraman zengin ve güçlü bir adam olup özel uçağından inip audi suv'una binen, elegant bir tip olmasaydı da, söz gelimi kızın okuldan arkadaşı olan sivilceleri yeni sönmüş bir delikanlı olsa, kadınların hayranlığını böyle kazanır mıydı merak ediyorum.
para ve güç her şeyi sevimlileştiriyor. kocaları yahut sevgilileri, bu kitaptaki çılgınlıklardan en ufağını istese yaygara koparacak kadınlar, hayallerindeki beyaz atlı prens bdsm'nin ustası olarak kurgusal bir metinde karşılarına çıkınca nasıl da jöle kıvamına geliveriyorlar...
bu üçleme henüz türkçe'ye çevirilmediği için şanslıyız denebilir. türk plajları büyük bir  salgından kurtuldu bu yaz. 


albeit a best seller, I thought it would be interesting when I first heard of the triology. according to july's marie claire, angelina jolie wants to direct the movie of the books, american psycho's brilliant writer bret easton ellis wants to  write the script and lots of famous stars express their interest to be in the film, and fans make lists of the most appropriate cast on the internet.
I finally realized that the triology is a version of a fanfiction of twilight called "master of the universe". so I got it. but found a free e-book version to have a look at it. 
most of you know that there is a 21-year-old student, anastasia, who is a virgin and somehow meets a young, handsome, successful and wealthy CEO, christian grey. christian is into bdsm and he becomes ana's sex teacher. they both teach something to each other in time, and finally they get married. oh so boring!
if christian was not a wealthy and powerful man who flies with a private jet and drives an audi suv,but an ordinary school friend of ana's with the same sexual interests, I wonder would it still be a best seller. 
money and power make everything prettier. 

4 yorum:

 1. ben de bu kitapları yeni duydum birkaç gün bile olmuyor. amerika'da bir fırtınalar, bir fırtınalar estirmiş dediler.. ama söylediğin kadar sığ ve ucuz bir kitapsa türk halkının eline düşmemesi iyi olmuş!

  edankb.blogspot.com
  bana da beklerim seni, sevgilerr :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazdıktan sonra diğer iki kitaba da göz attım, bu saf ve temiz kızımız vahşi erkeğini yola getiriyor nihayetinde. evleniyorlar.
   bütün kitaplar boyunca her sayfada ürün yerleştirmeler de cabası.
   kadınları,evlilik müessesesine yönlendiren ataerkil söylemin süslü seksli bir versiyonu yani.

   hemen geliyorum:)

   Sil
 2. Bknz:Halis Toprak & Nazlıcan Tağızade

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...