iletişim

inspiteofmyself@gmail.com

4 Kasım 2012 Pazar

american horror story asylum

klişeler güzeldir / cliches are beautiful


gittikçe güzelleşen bir dizi izlemeyeli uzun zaman olmuştu. gerçi onlar da genellikle sonunda her şeyi berbat ederler (geleneksel örneğimiz elbette lost). 
american horror story, klasik amerikan korku ögelerinden beslenen bir fx dizisi. ilk sezonda, amerikan korku filmlerinin en yaygın konularından biri olan perili ev (haunted house) teması üzerine kurulu bir hikayeyle ekrana geldi. yaşadıkları bazı sorunlar nedeniyle yeni bir evde yeni bir çevreyle yeni bir hayata başlamaya çalışan ergen bir kız çocuğuna sahip bir çiftin, yeni evlerinde yaşadıklarına, ve bunlar çevresinde şekillenen ilişkilerine odaklanan ilk sezon 12 bölüm sürdü. 
farklı konseptiyle oldukça ilgi çeken dizi, klişelerden beslenen özgün bir iş olarak kendine bir izleyici kitlesi yarattı.
dizinin ikinci sezonu ise 17 ekimde başladı, henüz 3 bölümü yayınlandı. saat farkı nedeniyle, amerika'da çarşamba akşamları yayınlanan diziyi biz ülkemizde perşembe günleri izleyebiliyoruz. 

it had been some time without seeing a show which gets better day by day. in fact, those good shows ruin everything at the end (of course I am traditionally talking about lost). 
american horror story is an fx show which rests on american horror cliches. its first season was about a story in a haunted house. there was 12 episodes around a couple with a teenage daughter who moved into a new house to have a new life. 
with its distinct concept, the show has had a lot of fans. its second season began on october 17th, and only 3 episodes were broadcast.


bu sezon yeni bir hikayeyle, bu defa 1964 senesinde devam ediyor dizi. amerikan korku kültürünün diğer bir ağır topu olan  akıl hastanesindeyiz bu defa. yine mekansal korku, klostrofobi...
o yılların amerikan toplumunun yapısını da detaylarında başarıyla yansıtıyor. atmosfer ilk sezondan daha da karanlık ve ürkütücü. tamamen bilmediğimiz bir dünyadayız. açılışta bizi kit walker karakteri karşılıyor. benzin istasyonu çalışanı, zenci bir kadınla gizli bir evliliği var. sıradan biri.

this season continues with a new story in 1964. this time we are in an asylum as another cliche of the american horror culture. so claustrophoic...
it reflects american society of that time very well in its details. atmosphere is darker than the first season. we are in a totally unknown world for us. kit walker meets us at the beginning. he works in a gas station, is secretly married with a black woman, and an ordinary man. 


ilk sezonun en dikkat çekici oyuncuları, bu sezonda da farklı karakterlerle karşımızda. kit'e hayat veren oyuncu da, ilk sezonda da tate isimli ergeni oynuyordu.

the most remarkable actors of the first season are present in the second season with different characters. the actor who performs kit was a teenager called tate in the first season.daha sonra tanıştığımız karakterlerden biri gazeteci lana winters. onun yolu da bir haber yapmak için düşüyor hastaneye.

one of the other characters is lana winters. she goes to the asylum for an interview.
hastanedeki karakterlere gelelim. geleneksel bilimselliği temsilen dr. arthur arden var. kendini mesleğine adamış.

dr. arthur arden stands for traditional science. he devotes himself to his job.
kendisine yardımcı olmayı pek seven safça bir rahibe olarak da mary eunice var. kendisi tam bir görev kadını. her denilene sorgulamadan uyan biri.

naive mary eunice is a nun who likes to help the doctor. she obeys without questioning. 

rahibe mary'nin sözünden çıkmadığı bir diğer karakter ise rahibe jude. dünyanın en katı, en yobaz insanları listesine kafadan girer. neredeyse ortaçağdan kalma yöntemlerle hastaneyi kontrolü altında tutuyor.

another important character is sister jude. she can be the number one in a list of the most cruel, bigoted people. she controls the asylum in a medieval way.


rahibe jude'a hayat veren jessica lange, önceki sezonda da önemli costance rolünde karşımızdaydı. iki apayrı karakteri gerçekten başarıyla canlandırıyor.

jessica lange performed costance in the previous season. she really acts the two different characters successfully.rahibe jude'un da elbette hesap verdiği biri var; monsenyör timothy howard. rahip bey genç, yakışıklı (kime göre neye göre), başarılı bir din adamı.

monsignor timothy howard is sister jude's boss. he is a young, handsome and successful religious man. 

hastanenin çalışan kadrosunda bir de misafir doktor var. yalnızca tek bir hasta hakkında rapor vermesi için gönderilen dr. oliver thredson, modern bilimi temsil ediyor, ve hastanedeki uygulamalardan son derece rahatsız. yine ilk sezondan transfer bir oyuncu tarafından canlandırılıyor.

tehre is also a guest doctor in the asylum. dr. oliver thredson represents modern science and he is very bothered with the practices in the asylum. again he is performed by an actor from the first season.
belli başlı hastalardan biri grace. son derece aklı başında hal ve tavırlar sergiliyor.

one of the definite patients is grace. she seems normal.bir de shelley var ki, chloe sevigny tarafından canlandırılan bir sex bağımlısı.

and there is shelley, a sex addict performed by chloe sevigny.

 

bunlar dışında bazı ucubik veya silik başka hastalar da zaman zaman ekrana yansıyor. 
american horror story asylum, her bölümü film tadında ilerleyen harika bir korku hikayesi. bu türden hoşlanan, klişelerin yorumlanışını merak eden yahut sıradan dizilerden sıkılıp değişiklik arayan herkese tavsiye ediyorum. işte bu da tanıtım filmi:

there are a lot of patients in the asylum. 
american horror story asylum is a great horror story with cinematographic elements. I recommend it to the viewers who like horror, are curious of the interpretation of the cliches or are bored of ordinary tv shows. and this is the promo:


4 yorum:

 1. başladığını fark etmemişim yeni sezonun konu komple başka mıymış şimdi? çok değişik ve acayipti ilk sezon. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ikinci sezon daha güzel daha da acaip:)

   Sil
 2. Benim gibi bir dizi hastası acaba bu diziyi nasıl atlamış hemen ilk bölümünden bakıyorum:)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...