iletişim

inspiteofmyself@gmail.com

15 Kasım 2012 Perşembe

kadın dizileri / tv shows for women

girls, new girl, the mindy project, don't trust the bitch in apartment 23

öncelikle, bu benim kategorizasyonum. yani ordan bir erkek çıkar da "ben de bu dizileri ayıla bayıla izliyorum, neğalakası var!" derse, kadın dizisi ile kastımın, başrollerinde ezici bir kadın çoğunluğu bulunan yahut kadınların hayatlarına odaklanan, bir kadını ya da kadınları temel alan diziler olduğunu belirteyim. bunları izlemekten zevk alanların cinsiyeti hakkında yorum yapmak anlamsız.
bahsettiğim dizilere, bitmeye çok yaklaştığı için gossip girl'ü, yahut birkaç kez izleyip bunaldığım pretty little liars, jane by design gibi daha ergen işi dizileri eklemeyi gereksiz gördüm.

firstly, this is totally my categorization. if some guy says "I love these shows so much!" I won't care, because I refer to the shows that are mainly about women characters or focus on a woman's life. it is meaningless to comment on the sex of the viewers.
I didn't add gossip girl as it is nearly finishing or pretty little liars and jane by design as they are more for teenagers.

girls

girls, lena dunham isimli genç, yetenekli bir hanımkızın yazdığı bir komedi dizisi. türü komedi olarak geçiyor ama ben mizah soslu bir drama olduğunu düşünüyorum. oldukça gerçekçi bir dizi, abartıya yer yok.
elbette konu girls olduğunda sex and the city'yi anmamak imkansız. zira ilk ortaya çıktığından beri, gerek hbo yapımı olması, gerek 4 ana karakterinin kadın olması nedeniyle sürekli bu diziyle kıyaslanıyor. zaten dizinin içinde çeşitli popüler kültür ögelerine olduğu kadar sex and the city'ye de göndermeler var. fakat kalıp olarak benzetmek mümkünse de içerik olarak bu iki yapım birbirinden farklı.
satc'nin pahalı elbiseler, şık ayakkabılar, elegan mekanlarla dolu dünyasından çok daha sıradan, çok daha tanıdık bir atmosferi var girls'ün. kızlar daha genç, hayatlarının şekillenme aşamasındalar. ama karakter özellikleri bakımından benzeşmeler yok değil.

girls is a lena dunham project, a young and talented writer and actress. it is said to be a comedy but I think it is a drama with some comedy. it is a very realistic show.
of course when it comes to girls, it is impossible not to mention sex and the city. since they are both works of hbo and focus on 4 women characters, they are always compared. there are many references of satc in the show as well as other popular culture elements. but the two only resemble in form, their themes are different. girls have a simpler, familier and more realistic atmosphere rather than expensive clothes, beautiful shoes and luxorios places of satc. girls are younger, they are at the beginning of their lives, but there are similarities in character features.
20'li yaşlardaki dört ana karakter etrafında şekillenen dizi, yazarlık kariyeri yapmak hayali kuran hannah'nın ailesinin finalsal desteği kesmesi ile başlıyor.

the four characters of girls are in their 20s. the story begins with hannah, a young writer, losing her family's financial support.  


hannah, yazarın kendi hayatından fazlaca detay barındıran hikayesindeki, bizzat kendini yansıttığı, bu sebeple de oynadığı karakter. alışıldık tv dizilerindeki kızların aksine, medyanın güzellik kalıplarına uymayan fiziksel görüntüsü, sivri dili ve keskin zekasıyla çok farklı bir yerde duruyor. hannah da carrie gibi nüktedan ve yetenekli bir yazar olmasına karşın, oturmuş bir işi, parası ve tıklık tıklım bir gardrobu yok.

hannah is the character that reflects lena dunham's personal story, so she performs her herself. contrary to the girls in usual tv shows, hannah stands in a different corner with her sharp tongue, intelligence and physical appearance not fit in media's beauty perception. hannah is a cynical and talented writer as carrie, but she doesn't have her wardrobe.


beş parasız ve işsiz bir şekilde ortada kalan hannah'nın ev arkadaşı marnie ile dostluğu kolejden beri devam ediyor. marnie iyi bir işi olan, güzel, akıllı, ayakları yere basan karakter olarak miranda'yı andırıyor olabilir. ama onun kadar eğlenceli olmayan, daha takıntılı bir kız.

hannah's friendship with her roommate marnie continues since college. marnie has a good job, is beautiful and clever like miranda, but she is more obsessive and not funny as her.


marnie'nin sevgilisi charlie de sürekli kızların evinde kalan, artık alışkanlığa dönmüş uzun süreli ilişkisi. müzikle ilgileniyor ama profesyonel miydi, başka işi var mıydı pek hatırlamıyorum. gıcık.

marnie's boyfriend charlie always stays in girls' apartment. their relationship is more like a habit. he is interested in music but I can't remember if he is professional or not. jerk.


jessa, kızların uzaklardan gelen marjinal arkadaşı. new york'da kuzeni shoshana'nın yanına yerleşiyor. bir anı bir anına uymayan çılgın, hayat dolu, güzel, seksi karakter kontenjanından bir samantha jr. diyebiliriz kendisine.

jessa is a marginal friend of girls coming abroad. she lives with her cousin shoshana in new york. she is crazy, lively, beautiful, sexy like samantha.


kuzeni shoshana ise tam bir saftiriklik abidesi. en büyük problemi halen bakire olması. bazı bakımlardan charlotte'u anımsattığı tartışılmaz. su katılmamış bir cici kız o da.

her cousin shoshana is a statue of naivety. her biggest problem is being a virgin. it is beyond controversy that she reminds  charlotte in many ways as a 100% pretty girl.


adam'ı es geçmek olmaz. bu fiziksel ve ruhsal açıdan oldukça "ilginç" abimiz, hannah'nın kırığı. kendisi oyuncumsu, şairimsi, ne desem bilemedim bir tip. hannah ile çekişmeli bir ilişkileri var.

we shoul mention adam. he is a very interesting guy both physically and psychologically. he is hannah's boyfriend and a poetish, actorish, I don't know how to describe man. they have  a relationship with conflicts. 

bu da dizinin ilk sezon tanıtım filmi. ikinci sezon 13 ocak'ta başlayacak.

and there is fisrt season trailer. second season will begin on 13th january.


new girl

yine ilk sezonu bitmiş ikincisi hali hazırda devam eden bir komedi dizisi, new girl. 
koca koca mavi gözleri, imzası haline gelen kakülleri, vintage giyim tarzı, sevimliliği, katy perry ile olan müthiş benzerliği, sıradışı tavırları ile zooey deschanel başrolde.

new girl continues with its second season. zooey deschanel plays the leading role with her big blue eyes, signature bangs, vintage clothes, prettiness, looking exactly like katy perry. 


deschanel, jess isminde bir öğretmen rolünde. jess, beraber yaşadığı erkek arkadaşı tarafından aldatıldığını öğrenince apar topar evden ayrılıp, ilanla ev arkadaşı arayan üç silahşörle yollarını birleştiriyor. bu, hepsi için çok farklı, yepyeni bir hayat deneyimi oluyor.

echanel performs a teacher called jess. she is betrayed by her boyfriend and leaves home, finds three guys who advertised for a roommate. this is the beginning of a new, different life experience.


jess çok eğlenceli, klasik öğretmen kalıplarının tamamen dışında, enteresan bir karakter. saçından giyim tarzına, insan ilişkilerinden toplum içindeki davranışlarına kadar çok farklı, eşine rastlanmayan biri.
yeni evine ilk taşındığında nick, schmidt ve coach diye seslendikleri zenci bir karakterle beraber yaşamaya başlıyor. ama bir iki bölüm sonra zenci basketçi ortadan kayboluyor, ve yerine winston geliyor. (o oyuncu da şu sıralar happy endings'de arz-ı endam etmekte.)

jess is unique, interesting and funny, out of classic teacher character with her hair style and clothes, relationships and behaviours in public. she begins to live with nick, schmidt and coach, but then coach goes away and winston comes to live with them. (that actor now plays in happy endings now.)


winston eski bir sporcu. fakat şimdilerde belirli bir işi yok, çocuk bakıcılığı da dahil farklı işler yapıp aradığını bulmaya çalışıyor.

winston is an old athlete. he now does different jobs including babysitting and he tries to find what he looks for.


nick ise, hukuk okumayı bırakmış bir barmen. ekonomik olarak hayli diplerde gezinen, eski kız arkadaş sendromundan hayli muzdarip olmuş, huysuz biri.

nick is a barmen who left law school. he is economically sunk, emotionally corrupted by his ex and hard to get on well with.


schmidt, zamanında obezken azmedip fit bir vücuda kavuşan, titiz, ve aşk düşkünü, kendini de fazlasıyla beğenen bir erkek. 
jess'le beraber hayatlarına giren, jess'in en yakın arkadaşı cece'ye fena halde yazıyor.

schmidt was once obese and now physically perfect, fussy, libidinous and arrogant. he likes cece, jess's best friend.


cece, jess'in çocukluktan beri arkadaşı. oldukça güzel ve başarılı bir model.

cece is jess's friend since childhood. she is a very beautiful an successfull model.

dizi, bu karakterler ve etrafındakiler üzerinden şekilleniyor. bu da tanıtım filmi:

the show goes on with these characters and this is the trailer:


the mindy project


the mindy project, the office'de kelly olarak tanıdığımız mindy kaling'in yaptığı yepyeni bir ilişki komedisi. jinekoloji kliniğinde doktor olarak çalışan mindy, iş arkadaşları, en yakın dostu ve aşkları etrafında şekillenen bir hikaye.

the mindy project is a brand new relationship comedy from mindy kaling, whom we know from the office as kelly. mindy is a gynecologist and the story is arond her colleagues, best friend and love life. 


ana karakter mindy, bütün hayatını romantik komedi filmleri izleyerek geçirmiş, 30'unu aşmış, sevgilisi tarafından başka biriyle evlenmek için terk edilen bahtsız bir kadın. en büyük hayali, hayatı romantik komedi filmi tadında yaşamak, ve sonsuza kadar mutlu olmak.
alışıldık aşırı güzel başrol oyuncusu tipinin aksine, oldukça sıradan ve kusurlu bir dış görünüme sahip, ama sıradışı bir karakter. (girls'den hannah gibi)

main character mindy spent her life watching romanric comedies and now in her 30s, left by her boyfriend to marry someone else. her biggest dream is to live her life as a romantic comedy and happily ever after. 
contrary to usual very beautiful main characters, she has aan appearance with flaws. (like hannah in girls)gwen, mindy'nin en yakın arkadaşı. onun aksine tez zamanda hayatının aşkını bulup çoluk çocuğa karışmış biri. dizideki görevi, tahmin edeceğiniz üzere, mindy'nin dertlerini dinleyip tavsiye vermek.

gwen is mindy's best friend. unlike her, she found her love of life and had a daughter. her job is to listen mindy's problems and give advice.


danny ise mindy'nin gıcık iş arkadaşı. sürekli bir rekabet halindeler ve birbirlerinden hiç hoşlanmıyorlar. aslında danny, kendinden başka kimseden hoşlanmıyor da denebilir.

danny is mindy's colleague. they are always in a competition and on't like each other. in fact, danny oesn't like anybody other than himself.


jeremy de klinikten bir doktor. ingiliz aksanının doğal seksapeline pek de fena sayılmayacak yakışıklılığı eklenince, ufak çaplı bir don juan olarak geziniyor ortalarda.

jeremy is also a doctor at the clinic. he is a kin of a don juan with his looks and english accent.


shauna, güzel sekreter ekolünden dizide bulunmakta. bu oyuncuyu daha önce gossip girl'de blair waldorf'un uydularından biri olan penelope rolünde izlemiştik. bu sefer daha akıllı, normal bir kadın. dizideki bölüm başına düşen güzellik ihtiyacını karşılıyor.

shauna is the beautiful secretary. we saw her in gossip girl as penelope, one of blair's minions. this time she is more clever, normal.  


diğer sekreter de betsy. mindy'yi en yakın arkadaşı olarak görüyor ve çok seviyor. saf, temiz, iddiasız kız kontenjanını dolduruyor.

the other secretary is betsy. she thinks mindy is her best friend and loves her so much. naive, pure girl of the show.


erkek hemşire morgan, hikayeye sonradan dahil olan çok eğlenceli bir tip. kliniğin iyi niyetli aksiyon adamı.

male nurse morgan comes to the clinic later on. he is a funny character, he has good intentions, and is action man of the clinic.

tanıtım filmi ise şöyle;

here is the trailer;


don't trust the bitch in apartment 23


bu diziyi şiddetle tavsiye edemem. zira çok beğenmeniz de mümkün, ilk bölümden sonra bir daha asla izlemem demeniz de. çünkü pek de alışıldık bir komedi değil. ana karakter sevilesi, bağra basılası, özdeşlik kurulacak biri değil.

I can't recommend this show strongly because it is possible for you to either love or hate it since it is not an ordinary show. main character is not someone to identify with. she is the bitch  on the title.

 
her şey, hayalllerle dolu, saf, temiz bir genç kız olan june'un new york'da harika bir iş bulmasıyla başlıyor. çalışmaya başladığı ilk gün şirketin kapanması ve şirketin verdiği evin de elinden gitmesiyle beraber ortada kalan june, ev arkadaşı ilanlarından bir daire bularak oraya taşınıyor.

everything starts with june, finding a job in new york and moving there, but losing the job on the first day and immediately finding a new apartment with a roommate. 


yeni ev arkadaşı chloe çılgın, eğlenceli bir kızdır. june, onunla bambaşka bir hayat üzenine girmek zoruna kalır. 

her new roommate chloe is a crazy, amusing girl and june begins a new totally different life with her.


chloe'nin en yakın arkadaşı, dawson's creek dizisinde uzun yıllar dawson rolünde oynamış, fakat daha sonra bir türlü aynı başarıyı yakalayamamış james van der breek'dir. van der breek bu dizide kendinin karikatürize edilmiş bir versiyonunu canlandırarak gerçekten komplekssizlikte çığır açıyor.

chloe's best friend is an old tv star james van der breek, dawson of the dawson's creek. he plays a caricatured version of himself in the show and this is a really admirable action of him.  


james'in de bir adet gay best friend'i var; luther. tam bir klişe karakter kendisi.

james has a gay best friend luther. he is %100 cliche character.


mark ise june'un yeni iş arkadaşı. cool ve objektif bir abimiz. 

mark is june's new calleauge. he is a cool and objective guy.

 ve bir de, sapık gözetlemeci komşu eli var. kızların hayatının her anına tanık ve katılımcı.

and also, eli, a pervert stalker neighbour. he is anytime enywhere.

dizinin tanıtım filmi burada;

trailer is here;hepsi güzel vakit geçirmeyi sağlayan eğlenceli diziler. özellikle yayınlansa da izlesem dediğim belki bir girls ve the mindy project var şimdilik. diğerlerini de dinlendiğim zamanlarda izliyorum. ilgilerinize...

all af them are for having a great time. I only wait the new episodes of girls and the mindy project, and watch the others when I have a rest. for your concern...

2 yorum:

  1. Jeremy çok yakışıklıymış

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İngiliz aksanıyla birleşince çok hoş oluyordu ama adam got göbek bağladı maalesef...

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...