iletişim

inspiteofmyself@gmail.com

24 Şubat 2013 Pazar

doğru fondöteni bulmak / finding the right foundation


yukarıdaki hazin tablo, benim fondöten geçmişimi resmetmekte. hem fazla deneyimim yok hem de denediklerimin çoğundan hayır gelmez.
doğru fondöteni bulmak gerçekten zor bir iş. ne internetteki şemalar, ne elde kolda denenen testerlar, ne mağaza ışıklarının altındaki uygulamalar gerçekçi sonuç veriyor.
ne yapmalı da bizim için en uygun olanı bulmalı?
marka konusunda yorum yapamayacak kadar tecrübesiz olduğumu gördüğümüze göre, yalnızca renk, yapı, ambalaj gibi  genel mevzulardan bahsedelim. marka seçimi de herkesin zevkine ve bütçesine göre şekillenir.

you see the sad portrait of my foundation past. I neither have a lot of experience nor most ones I have used are worth trying. 
choosing the right foundation is a hard work. internet charts, testers applied on arms, applications under the spotlights...they never give the right opinion. so what should we do to find the perfect one for our skin?
as I am not experienced enough to talk about brands, I will only write about color, texture and usage.

1- hangi yapıda olmalı? texture?


kuru ciltler:  nemlendirici özelliği olan likit ürünler en iyi sonucu verecektir. pudra kuru ciltte kabuklu görüntüye neden olabilir. üstelik zaten mat olan görüntüyü daha da matlaştırıp ölü gibi gösterir.
dry skin: mousturizing liquid foundations give the best result. powder can make the skin look cakey. furthermore, it will mattify the already matte skin.

normal ciltler: en şanslı grup olarak istediklerini seçme hakkına sahipler. pudra fondöten de, likitler de, kremler de sorunsuz uygulamaya müsait.
normal skin: this is the luckiest group. you can choose whatever you want and they all will fit to your look.

karma/yağlı ciltler: yağsız likit fondöten veya pudra fondöten. ama asla krem değil. krem fondöten yağlı ciltte bir süre sonra parça parça, dalga dalga görünür. likit fondötenin de çizgilere dolma ihtimali yüksek. pudra fondöten ise tam bu cilt tiplerine uygun. hem yağ fazlasını emer hem de tabaka halinde durmaz.
combination/oily skin: oil free liquid foundation or powder foundation are perfect, but never cream ones. they can make your skin look streaked. liquid foundation can also crease. powder foundation absorbes the excess oil and gives a natural matte look.

2- bitiş nasıl olmalı? finish? 


bu tamamen nasıl görünmek istediğinize bağlı. yarı mat (smi-matte), mat (matte), parlak (glow/satin/dewy) görünüm isteğine göre ürün üzerindeki etiketlere dikkat edilmeli. genellikle yağlı ciltler gün içinde zaten parlama yaşadıkları için mat ürünleri, kuru ciltler de daha sağlıklı bir görüntü için parlak ürünleri tercih ediyor.
this is totally related to how you want to look. you can choose by the help of labels like semi matte, matte, glow/satin/dewy. oily skins usually prefer matte finish as their skin gets shiny during the day, dry skins prefer glowy finish to look healthier.


3- rengi nasıl seçmeli? color?


klasik yöntem çene çizgisine uygulayıp gün ışığında gözlemlemek. eğer boyun ve yanakla arada ton farkı görünmüyor, fondöten uygulanan yer belli olmuyorsa, o renk bizim rengimizdir. kışın bir ton açık, yazın bir ton koyu fondöten kullanmamızı rica edenler de var. tercih bizim.
usual method is to apply the foundation on the jaw line and observe in the daylight. if there is no difference between the neck and cheeks and the foundation is not apparent, then that is your color. one shade lighter for the winter and one shade darker for the summer is recommended.

4- kapatıcılığı nasıl olmalı? coverage?


fondötenin asıl görevi cilt rengini eşitlemek, farklılıkları örtmek. ve bu düzenlenmiş rengin üzerine diğer renkli kozmetikleri uygulamak daha doğal bir görüntü yaratır. yani aslında kapatmak istediğimiz sivilce, leke gibi şeyleri kapatıcılarla halletmek gerekiyor.
fondötenler genelde az (light/sheer), orta (medium) ve tam (full) kapatıcılık (coverage) olmak üzere üçe ayrılıyor.  yine size kalmış bir seçim, kapatıcının çare olamayacağı büyük sorunlar için tam kapatan, birkaç basit hatayı gizlemek için orta kapatıcılıkta, veya yalnızca renk eşitsizliğini gidermek için az kapatıcı bir fondöten seçebilirsiniz.
main aim of foundation is to even the skin color. applying color cosmetic on an even skin can make a more natural look. in fact, breakouts, blackheads or blemishes should be covered by a concealer. light/sheer, medium and full coverage are options. you can use full coverage if you have bigger problems on your skin which can not be covered by concealers.

denemeden alınmaması gereken şeylerin başında gelir fondöten. o yüzden tanıtıcı ürün istemekten çekinmeyin, birkaç kez kendiniz deneyerek karar verin. bu mümkün değilse, mağazada uygulatıp gün içinde nasıl sonuç verdiğini takip ederek karar verin. gün ışığında teninizle uyumu, yüzünüzdeki varlığının belli olup olmaması, istediğiniz mat ya da parlak görüntüyü sağlaması, rahatsız olduğunuz kusurları görünmez kılması dikkat edilecek noktalar. marka konusu kişiden kişiye ve bütçeden bütçeye göre değişir. o yüzden başkalarını dinlemeyip deneme yanılma yöntemine güvenin. bu sayede belki birkaç seferden sonra kendi vazgeçilmezlerinizi belirleyebilirsiniz.

you shouldn't buy a foundation without trying. so, don't hesitate to ask for testers. you should consider its harmony with your skin in the day light, matte or glowy, flawless look. brand name depends on people and financial status, therefore don't listen to others and trust trial and error. by this way you can decide what is best for you.


7 yorum:

 1. çok faydalı bir post olmuş, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. Rengi ben de hiç tutturamıyorum.Çoğu markanın renk skalası çok dar zaten.Ten rengime tam uyan fondöteni hiç bir zaman bulamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben karıştırmayı denedim güzel oldu. farklı farklışeyleri karıştırmama rağmen bozulmadı da.

   Sil
 3. çok bilgilendiric,doğru bir post olmuş bencede.
  Mesela ben hiç pudra fondöten almak istemiyordum ama ondan almalıymışım meğersem. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bourjois bb krem de deneyebilirsin, çok ilginç bir ürün, yakında yazıcam.

   Sil
 4. My partner and I stumbled over here from a different page and thought I may as well check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to going over
  your web page again.

  My web blog ... antivirus

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...