iletişim

inspiteofmyself@gmail.com

6 Ağustos 2013 Salı

yeni başlayanlar için cilt bakımı / skincare or beginners


       
                                                               link

gelen bazı sorular üzerine birkaç yazı hazırlamaya karar verdim. geciktiğim için kusuruma bakmayın, bu yaz beklenmedik şekilde yoğun geçiyor.

öncelikle makyaj hakkındaki genel fikirlerim için şu yazıma bakabilirsiniz.

I decided to write this post because of some questions from readers. you can read this post to see my general ideas about makeup first.

er ya da geç cildine bakmaya karar veren, ve günümüzün ürün bolluğu içinde ne alacağını şaşırıp yanlış kararlar vermek istemeyenler için kendi fikirlerimi sunayım. örnek olarak adını vereceğim ürünler sadece kendi kullanıp beğendiğim markalara aittir.
elbette İstanbul'u yeniden fethetmiyoruz, belli başlı yapmak gereken, bilinen şeyleri şöyle bir derleyip toparladım, kendi tavsiyelerimi ekledim.

I am writing my own ideas for who decided to begin skincare but doesn't know which products to use in the market. I will give examples from products I used and liked.
of course we won't conquer Istanbul again, so I will tell you the very known basics with my recommendations.

1- şahsi kanaatime göre yüze sürülen hiçbir şeyde ucuza kaçmamak gerekir. elbette bu sırf ucuz olduğu için kullanılmaması gereken ürünler olduğu anlamına gelmez. ama ucuza getirmek için de hiçbir etkisi olmayan aksine zarar verebilecek şeylere de meyletmemek gerekir. bütçemiz yeterli olmayabilir ama biriktirerek, çarçur etmeden uygun ürünleri almayı sabırla bekleyerek bir düzen tutturabiliriz. kullanılan ürünlerin içeriğine de mümkün olduğunca dikkat edip, en azından sülfat, paraben, alkol gibi en çok bilinen canavarlardan kaçınmak iyi olacaktır.

1- for me, we shouldn't try to use cheap products for face. of course it doesn't mean that if a product is cheap then tit is useless. but we shouldn't buy useless and sometimes harmful products just for the cheap price. if we don't have enough money, we can wait until we save some.  it is important to look for harmless ingredients too. we can avoid alcohol, parabens or sulphate at least.

               
                                                        link

2- makyaj, cilt bakımından ayrı düşünülemeyecek bir uygulamadır. mümkün olduğunca temiz, düzenli bakımı yapılmış bir cilt üzerine yapılması gerekir, yoksa kusurları daha da berbat göstermekten öteye gitmez. üstelik cilt bakımı en masrafsız adımdır. zira yüz temizliği için karbonat, tonik olarak gülsuyu/elma sirkesi, nemlendirici olarak bepanthol kullanmak gayet güzel sonuçlar verebilir. önemli olan cilt tipinizi iyi bilmek, mevsimsel değişiklikleri kontrol edebilmek. vücut bakımı da unutulmamalı, en azından her banyo sonrası bir vücut losyonu kullanılmalı, el ve ayak bakım kremleri ihmal edilmemeli.

2- makeup can't be thought separately from skincare. it should be applied to a clean and well-cared skin, otherwise it would make skin look worse. moreover, skincare is the least expensive routine. we can use baking soda for cleansing, rose water or apple vinegar as tonic, and a cream like bepanthol for moisturizing. the most important thing is to know your skin type correctly and control the effects of climate changes. we shouldn't forget to take care of the body, hands and feet. 

  • normal ciltliler/normal skin: azınlıkta olan bu şanslı arkadaşlar yüzlerini sebamed, shiseido, lancome, loreal gibi markaların temizleme köpükleriyle temizleyebilirler. tonik kullanmalarına gerek yoktur. mineralli su kullanabilirler. maden suyuyla yüzü yıkamak iyi bir seçenek. ardından ihtiyaca göre ister yağ bazlı ister su bazlı lancome, loreal, estee lauder bir nemlendirici kullanmaları yeterlidir. bepanthol krem de çok iyi bir nemlendiricidir. haftada bir loreal, lancome, estee lauder, neutrogena, dior bir peeling ve nem maskesi yapabilirler. göz makyajı temizliğinde üzüm çekirdeği, susam gibi doğal yağlardan veya yağ-su karışımı makyaj temizleyicilerden faydalanılabilir. this lucky minority can cleanse their faces with cleansing foams like sebamed, shiseido, lancome, loreal. they don't need to use tonic. they can use mineral water for face. they can use either water based or oil based moisturizers from lancome, loreal, estee lauder, biotherm, vichy. bepanthol is also a very good choice. they can use peeling and moisturizing mask onece a week. natural oils like grape-seed or sesame are good for cleansing eye makeup. 

  • karma/yağlı ciltliler/combination/oily skin: belki de işi en zor olanlar. ama ilerde en geç yaşlanacak cilt tipi. karbonatla temizlemek iyi bir çözüm. neutrogena, loreal, sebamed gibi markaların jel temizleyicileri de kullanılabilir. cildin fazla yağını alıp sivilceleri gidermede çok etkili. ardından elma sirkesini tonik olarak kullanarak yumuşak ve tamamen arınmış bir cilde kavuşabilirsiniz. lancome, vichy, biotherm, neutrogena, loreal tonikler de iyidir. daha sonra kesinlikle su bazlı iyi bir nemlendirici kullanılmalı. haftada bir kil maskesi ve peeling yapılmalı. göz makyajı temizleyicisi olarak temizleme suları kullanılabilir. this group maybe the hardest one but their skin will not age faster like others. they can use neutrogena, loreal, sebamed gel cleansers. they are good for cleansing excess oil and preventing acne. apple vinegar is very good for this skin as tonic, or they can use lancome, vichy, biotherm, neutrogena or loreal tonics for oily skin. they should use a water-based moisturizer. clay mask and peeling once a week and cleansing waters for eye makeup removal are good options.

  • kuru ciltler/dry skin: neme doymak bilmeyen bu ciltleri hassas temizleyicilerle temizlemek gerekir. kolay tahriş olabilir. bu nedenle vichy, shiseido, rosense markalarının temizleme sütü tercih edilebilir. temizlemenin ardından biotherm losyon veya rosense gülsuyu kullanılabilir. nemlendirici ise yağ bazlı olursa cildi daha çok tatmin edebilir. lancome, estee lauder, biotherm, dr. hauschka tercih edilebilir. su bazlı ürün kullanılacaksa da arada bir yağ takviyesi yapmak için doğal üzüm çekirdeği, susam yağı gibi ürünler, bepanthol merhem gibi takviyeler yapılmalı. doğal yağlar göz makyajı temizliğinde de çok ideal. estee lauder'in advanced night repair serumu gibi yoğun serumlar çok iyi gelir. haftada bir nem maskesi ve peeling ihmal edilmemelidir. it isimportant to cleanse this type of skin with sensitive cleansers as it never feds up with moisture. it can easily be damaged. for this reason you can prefer cleansing milks of shiseido, rosense or vichy. biotherm lotion or rosense rosewater can be used after cleansing. you can use an oil-based moisturizer to satisfy your skin's needs. lancome, estee lauder, biotherm, dr. hauschka can be used. if you want to use a water-based product, you can provide extra moisture with natural oils like grape seed or sesame and bepanthol. natural oils are perfect for cleansing eye makeup. estee lauder's miracle serum, advanced night repair is very good for dry skin. you should use peeling and moisture mask once a week. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...