iletişim

inspiteofmyself@gmail.com

5 Ekim 2013 Cumartesi

fondöten uygulaması: fırça, sünger, el / applying foundation: brush, sponge, hand

günlük makyajında fondöten kullanmayı seven kadınların en büyük arzusu hızlı ve kusursuz bir uygulama olsa gerek.
kimimiz süngerlere kimimiz fırçalara aşık olduk, vazgeçilmezimiz ilan ettik. bazılarımızsa parmaklarımıza sadık kaldık.
uzun zaman önce yazmaya söz verip zaman ayıramadığım bu yazı için bugün bourjois healthy mix fondöten, mac 168 fırça, nars makyaj süngeri ve myownprivatenonsense parmakları ile üç deneme yaptım.

most women who use foundation on a daily basis expect a fast and perfect application I guess. some of us love sponges, some of love brushes and others still believe the power of their fingers. I promised to write this post long time ago, and today I chose bourjois healthy mix foundation, mac 168 brush, nars makeup sponge and myownprivatenonsense hands to compare.

1- muhteşem parmaklar/magnificent fingers

yüzümdeki en sorunlu bölgeyi seçtim fotoğraf için. elmacık kemiğimin üstündeki lekeler, elle yaptığım uygulamada tamamen kaybolmamış ama belirgin de değil. herhangi bir iz ya da eşitsiz dağılım yok. cilt gayet düzgün görünüyor.
parmaklarla fondöten uygulamanın tek kötü yanı ellerin kirlenmesi, bu da bir ıslak mendile yahut hemen lavaboya gidip gelmeye bakıyor. en kısa süren uygulama parmaklarla yapılanı oluyor.

I chose the most problematic area for photos. I have some dark spots on my cheek and they are still visible when I apply foundation with my fingers. there are no other issues about the application, skin looks smooth and natural. only minus of applying foundation with fingers is the dirt on them but you can use a wet tissue or just wash your hands and continue your makeup.

2- nars makyaj süngeri/nars makeup sponge

lekeli kısmın belirginliği biraz daha azalmış görünüyor. yüzümde bir iz, eşitsizlik vs. bir problem görünmüyor.
süngerle uygulama yapmak hem elastikiyet açısından parmakların rahatlığını sunuyor, hem elinize ürün bulaşmıyor hem de geniş yüzeye eşit oranda uygulama yapılabildiği için biraz daha örtücü oluyor. süngerin parmak ya da fırça gibi iz bırakma riski de yok. tek sorun bir iki defa kullandıktan sonra yıkayıp temizlemek gerekmesi. her gün kullanım için birkaç sünger edinmek gerekiyor. uygulama parmaklara göre daha kısa sürüyor, özellikle çeneden boyuna geçiş daha rahat yapılıyor.

spots are less visible after sponge and no other problems are seen on the skin. 
applying foundation with sponge enables you to work comfortably like your fingers without dirt and apply a wider area with more coverage. it also doesn't leave streaks like brush or fingers. th only problem is that you have to wash it after a couple of applications so it is not easy to use the same sponge everyday. applications takes a little shorter than fingers.

3- mac 168 büyük açılı kontür fırçası/mac 168 large angled contour brush
yine lekeli bölge elle olan uygulamaya göre daha iyi kapanmış, süngerle olan uygulamayla ise hiçbir fark yok.
farklı fondöten fırçaları kullandım ama en iyi sonucu, asıl görevi kontür uygulamak olan bu fırçada buldum. diğer bütün fırçalarda iz bırakma sorunu yaşıyorum. bunda ise kıl izleri minimumda kalıyor, fotoğraf için uğraşarak uyguladığımdan hiç iz görünmüyor. fırça ile fondöten biraz daha kapatıcı bir hal alıyor, uygulama daha uzun sürüyor. ama fırçayı iki kereden fazla kullanmak mümkün olmadığı için yine bir temizleme sorunu ortaya çıkıyor. birkaç fırça edinmek ise hesaplı bir fikir değil.

again the spots are covered better like sponge application. 
I tried various foundation brushes but this contour brush gives the best result. all the other brushes either streak or shed. application takes longer with brush. you have to clean the brush frequently like sponge and buying a number of brushes is not economic.  

özetle; her sabah işe giderken makyaj yapan biri olarak en sık ellerimle ve süngerle uygulama yapıyorum. fırça benim için likit ürünlerle doğru bir seçim değil. ne kadar iyi bakarsam bakayım fırçalarım dökülme yapıyor ve likit fondöten sürerken suratımda kalan siyah-beyaz kılları temizlemek de ayrı bir eziyete dönüşüyor. toz ürünlerde bu dökülme sıkıntısı minimuma iniyor.
elimde nars, rosense, bourjois, lionesse, watsons, rubicell gibi birkaç sünger var, hepsi kirlenene kadar kullanıp sonra toplu halde yıkayınca fazla dert olmuyor. bb krem kullandığım günlerde ise hep elle uygulama yapıyorum.

to sum up; as a woman who does makeup every morning, I usually apply foundation with my fingers or a sponge rather than a brush. brushes are not the right tools for me with liquid products. liquid products make brushes shed more and it is not easy to clean hairs from your face. shedding gets minimum with powder products.
I have soem sponges like nars, rosense, bourjois, lionesse, watsons, rubicell. I use them until the last one gets dirty and then I wash all of them together. I apply bb creams with my fingers.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...