iletişim

inspiteofmyself@gmail.com

12 Ekim 2013 Cumartesi

yeni başlayanlar için ten makyajı / complexion makeup for begginners

yeni başlayanlar serisinin bir önceki yazısı cilt bakımını uyguladığımıza ve cilt mümkün olduğunca iyi durumda olduğuna göre artık bu güzel yüzey üzerine nasıl makyaj yapmamız gerektiğine geçebiliriz.

previous post for beginners was about skincare. you did the right things to make your skin perfect, so you can do a beautiful makeup on your flawless skin now.
1- isteğe bağlı olarak bir makyaj bazı kullanılabilir. amaç makyajın kalıcılığını artırmak ve cilt kusurlarını kapatak. cildin ihtiyacına göre benefit porefessional gibi pürüzsüzleştirici, nars gibi güneş koruyuculu veya nemlendirici bir ürünü tercih edilebilir.

it depends on you to use a akeup base or not. its aim is to cover iperfections and make the makeup stay longer. you can use a pore eraser like benefit porefessional or sun protector like nars or a moisturizing one.


2- üzerine uygulanacak fondöten seçimine geçelim. bu konuda şöyle ve şöyle birer yazı yazmıştım, fondöten seçimiyle ilgili detaylı bilgiyi oradan edinebilirsiniz.
l'oreal, biotherm, bourjois, nars gibi markalardan cildinize ve bütçenize uygun bir fondöten seçebilirsiniz. fondöteni sivilce veya leke kapatmak için değil, yalnızca cilt rengini eşitlemek ve makyaja uygun hale getirmek için kullandığımızı unutmamak gerekir. ben son zamanlarda bb krem ve renkli nemlendirici kullanmayı tercih ediyorum. bb krem kullanarak bir taşla birkaç kuş vurmak mümkün. hem nemlendirme, hem güneşten koruma, hem yaşlanma karşıtı bakım, hem renk eşitleme özelliği var. kullandığım estee lauder ve bourjois bb kremleri tavsiye edebilirim. yeni çıkan cc kremler ile ilgili bir tecrübem olmadığı için tavsiyede bulunamıyorum.

about the foundation, I wrote this and that before, so you can read detailed information there. 
you can find ideal foundation both for your skin and budget from brands like l'oreal, bourjois, biotherm or nars. don't forget that it is not a product to erase acne or dark spots. foundation just makes your skin even and look healthy. it prepares a perfect base for color makeup. I prefer bb creams and tinted moisturizers nowadays. bb cream offers you a number of benefits like moisture, sun protection, anti-aging, even skin tone and so on. I can recommend estee lauder and bourjois bb creams, but I don't have any idea about cc creams.


3- eğer yüzünüzde tamamen kaybolmasını istediğiniz koyu renk, kızarık gibi sorunlar varsa kapatıcı kullanmak gerekiyor. kapatıcının fondötenden önce mi sonra mı uygulanacağı kişiye kalmış bir tercih olmakla beraber, ben önce uygulamanın daha doğal görünümlü sonuç verdiğine inanıyorum. ayrıca tek bir kapatıcı ile iki iş birden halledilmeye çalışılmamalı.

if you have problems like dark spots and blemishes you should use a concealer. using the concealer under or on the foundation is a personal choice I think. but ı prefer using it before foundation as it looks more natural. you should have different concealers for different purposes.

  • göz altı kapatıcısı: fondöten seçiminde olduğu gibi göz altındaki cilt normal veya kuruysa likit veya krem, yağlıysa likit tercih edilebilir. ama her durumda nemlendirici özelliği olması, yağsız olması önemli. rengi ise göz altlarındaki probleme göre belirliyoruz. gözaltı gölgelerinin renkleri kişiden kişiye göre değişir. mor tonlu gölgeler için sarı, daha  mavi için somon, siyahımsı koyuluklar için pembe tonlu kapatıcılar kullanılmalı. şişlik ya da kırışıklık görünümünü azaltmak için cilt tonuna uygun bir renk seçilmeli.  
under eye concealer: form of the concealer you will use depends on the type of your skin. you can use liquid and cream forms for normal and dry skin but oily skin doesn't like cream concealers. it is important to choose a moisturizing one.  color should be chosen according to the problem under eyes. color of under eye dark circles changes person to person. purple toned circles need yellow concealer, bluish ones need salmon pink, blackish ones need pink toned concealer. to cover bags or lines, you should choose the same color with your skin. 
  • sivilce, leke, kızarıklık: yoğun formlu bir kapatıcı kullanmak gerekir. krem ve bej tonlarda tercih edilmeli. parlamaması önemli. yeterince cilde yedirilmezse de yama gibi durup kendini belli edebilir.
acne, spot, blemish: they need a thick concealer in beige tones.it is important for the concealer not to shine. if you don't apply it well, it can look like a patch on your skin. 


4- göz altını kapatmışken göz kapaklarına da far için baz uygulamak gerek. bunun için artık çoğu markanın aşağı yukarı aynı performansa sahip ürünleri var. bunları uyguladıktan sonra far, kalem ve eyelinerlar akmadan, renklerini daha canlı bir şekilde vererek saatlerce göz kapağında kalır. bazıları şeffaf, bazıları ise bej rengindedir, aynı zamanda renk tonunu da eşitlemek isterseniz seçiminizi ona göre yapabilirsiniz.

a good eyeshadow base is a must on eyelids. most makeup brands have quality bases. an eyeshadow base helps shadow, pencil, or eyeliner stay longer with more vibrant colors. some bases have no color, if you want to even your lid color, you can use a beige one.
5-yüzün rengi eşitlenip mümkün olduğunca kusursuz hale getirildikten sonra trasnparan, bronz yahut fondötenle aynı renkte bir pudrayla sabitleme adımı ise kişiden kişiye göre değişir. ben sadece yazları bronz pudra uyguluyorum, bunun dışında pudra kullanmıyorum. zaten makyaj bazı kullanmak yeterince sabitliyor makyajı. bütün makyaj bittikten sonra makyaj sabitleyici sprey de kullanılabilir. ben pudranın verdiği mat görüntüden hiç hoşlanmıyorum. yağlı ciltliler parlamadan çok şikayetçi oldukları için kullanıyorlar ama bunun yerine cilt bakımına ağırlık vermek bence daha uygun bir çözüm.

after perfecting skin tone, setting the makeup with a transparent, bronze or the same color as foundations is a step that you can either apply or skip. I only use a bronze powder in the summer. I think a makeup base is enough to fix makeup. a spray can also be used after makeup. but I don't like the matte finish of the powder. women with oily skin prefer powder to prevent shining but I think a good skincare would be a more permanent solution.

6- geldik yanaklara. son yıllarda epey meşhur olan aydınlatma ve kontürlemeye değinmeden olmaz. buna değinirken kim kardashian'ı anmadan hiç olmaz. belki de yaratılan, yüzü ince, çenesi sivri, burnu dar ve dik, elmacık kemikleri belirgin kadın güzeldir algısının en önemli sebeplerinden biri, onun o saatler süren makyajı. herkes yüzünün bazı yerlerini olduğundan farklı göstermeye çalışırken, kim yenge sayesinde bu iş neredeyse makyajın olmazsa olmaz bir parçası, ihtiyacı olsun olmasın herkesin uygulamak zorunda olduğu bir adım gibi görülmeye başladı.

a makeup post can't be without mentioning highlighting and contouring. and if you are talking about h&c, you have to talk about kim kardashian. maybe that beauty perception of slim face, pointed chin, narrow nose, big cheekbones is largely because of her long hours taking makeup. of course everybody try to wipe their flaws out but thanks to kim, h&c became an essential part of makeup that no matter you need or not you have to apply. 
oysa zaten daracık bir burnu olan bir kadının gölgeleyerek burnunu daha da dar göstermeye çalışmasının hiçbir anlamı yok.
yeterince belirgin elmacık kemiklerine sahip birinin onları daha da vurgulayarak sırf yanaktan ibaret biri gibi görünmesinin güzelleşmek olduğunu düşünecek hale nasıl gelindi anlamıyorum.
hele bir de yeterince karıştırmadan uygulanan gölgeleme ve aydınlatma işlemleri o kadar yapay duruyor ki...

however, it is really unnecessary for a woman with a narrow nose to make it narrower by contouring, or a woman with big cheeks make her cheeks bigger by highlighting. furhtermore, h&c applications can seem so unnatural without blending well.ben yuvarlak yüzlü olduğum için yanak, şakak ve gıdı bölgelerini bronzerla gölgeliyorum, elmacık kemiklerimi ise biraz aydınlatıyorum. allığı bazen bütün elmacık kemiğine bazen de yalnızca yanlarına sürüyorum. genelde allık konusunda çevremde çok hatalı kullanımlar görüyorum. yanağı dar göstermek için devasa bir leke gibi kullanılıyor. ama allığın görevi bu değil. allık, yanakları kanlı canlı taze göstermek ve soluk görüntüyü engellemek için var. kapatıcı ve fondötenle her yeri aynı renge dönüştürülen surata canlılık kazandırmak için var. yanakları dar, elmacık kemiği altını çökük göstermek için koyu renk fondöten, kapatıcı veya pudra kullanmak gerekiyor.

as I have a round face, I contour under my cheekbones, temples and jowl and highlight my cheekbones a bit. sometimes I apply the blush on the whole cheek and sometimes only on the sides. I usually see terrible uses of blush around. some women use it to narrow their face and it just seems like a big stain. but blush should be used to look healthy because concealer and foundation make the skin only in one color. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...