iletişim

inspiteofmyself@gmail.com

3 Kasım 2013 Pazar

kozmetik düzenim / my cosmetic organization


kozmetik düzenim hakkında yazı paylaşmam için gelen istekler üzerine bu yazıyı hazırladım. zira öyle aman aman bir kozmetik koleksiyonum yok. elimde olan ürünleri de yeri geldikçe blogda tanıtıyorum. lakin zaman zaman kendim de başka bloglarda  bu tür yazılar okuyup ilham almış olduğum için, belki benim gibi küçücük odasına bu cazibeli oyuncaklarını sığdırmaya çalışanlara fikir verebilir.
odam küçük olduğu için rahatça dekore etme imkanım yok. bu yüzden elde olan imkanlara ayak uydurmam gerekiyor. geniş, ışıklı bir makyaj masam olmasını çok isterdim ancak adım atacak yer kalmayacağı için aynayı bağımsız bir duvara astım ve makyajımı ayakta yapıyorum. aslında böylece aynaya çok fazla yaklaşabildiğim için en ufak bir hatayı bile görme şansım oluyor. ama oturabilseydim hiç fena olmazdı. aynamın kademeli yanıp sönen led ışıkları var. böylece daha fazla ışığa ihtiyacım olduğunda yararlanabiliyorum.
kozmetik malzemelerimin bulunduğu şifonyer hemen aynanın köşesinde duruyor. fotoğrafta göründüğü gibi aynı şifonyerin daha büyüğü de hemen yanında. onun içinde çorap, iç çamaşırı, takı, aksesuar, günlük kullandığım lens, ilaç gibi şeyler bulunuyor. üzerinde çerçeve, mumluk gibi dekoratif şeyler duruyor. duvarında ufak bir aynam daha var. odaya biraz daha boyut kazandırıyor.

I prepared this post because of the followers who asked. I don't have a huge cosmetic collection and I write about the products I use on the blog. however, I got some inspirations from other blogs about makeup organization before, so maybe I can inspire someone who has a small room like me. 
I don't have opportunity to decorate my room as I want. I have always wanted a wide makup table with a mirror and lights but I don't have any space. I hung my mirror on the wall near my makeup drawer and I apply makeup standing. by this way I am able to be close to the mirror and see every single imperfection. but I'd prefer sitting of course. my mirror has led lights which enables me have more light when I need.
my makeup dresser stands on the corner od the mirror. I have the same dresser with a double size next to it which I am using for socks, underwear, jewellery and accesories. I put some candelholders and picture frames on it. there is a smaller mirror on its wall, it adds dimension to the room.

kozmetik şifonyerim iki derin iki sığ çekmeceden oluşuyor. üzerinde, sol köşede, bazı geceler uyurken yaktığım himalaya tuzu lambası var. loş bir ışık yaratıp rahatlamamı sağlıyor. onun önüne günlük makyaj çantamı koyuyorum, her sabah kullandığım malzemelere göre içeriğini değiştirip çantama atıyorum. makyaj çantamın da bazı demirbaşları var elbette. bunu da ayrı bir yazıda anlatacağım.

the dresser has four drawers two of which are deeper. I put a hymalayan salt light on it. I turn it on at night to have a peaceful sleep. there is my daily makeup bag in front of it. I change some of the inventories daily but some always stay there. I will write about it in a different post.
şifonyerimin üstünde bir de, yıllar evvel limango'dan aldığım makyaj düznleyicilerden biri duruyor. gündelik kullandığım deodorantlar, parfümler ve banyo sonrası sürdüğüm kremler burada yer alıyor. ucundan azıcık görünen yeşil kutu ise günlük kullandığım ilacın dozunu ayarlayıp takip etmemi sağlayan, gratis'ten aldığım ilaç kutusu.

there is also a makeup organizer on the dresser which I bought from limango years ago. there are deodorants, perfumes, lotions and creams I use everyday on it. I have a green pill box in front of it which ı bought from gratis to adjust the dose of my daily pills.
makyaj düzenleyicinin sağında takı kutusundan bozma pamuk saklama kutumla saat kutusundan bozma kirli fırça kutum var. sabahları makyajda kullanıp kirlettiğim fırça ve süngerleri içinde biriktirip haftasonu temizliyorum. kutuların yanında saç fırçam durur. arka tarafta ise fırça saklama çantam.

on the right of the organizer, there are a former jewellery box which now keeps cotton puffs and a former watch box in which I put dirty brushes and sponges. my hair brush stays next to them. my brush case is at the back.


fırça çantamın zemininde süngerler, minik fırçalar, aplikatörler ve fırça temizliğinde kullandığım gözlük temizleme mendilleri durur. mac fırça temizleyiciyi fırçaya sıkıp bu mendillerin üzerine sürterek kaba bir temizlik yapıyorum. 
diğer iki katta ise göz ve yüz fırçalarım duruyor. zaman zaman küçüklerle büyükleri ayırsam da genellikle karışık halde bulunurlar.

I have sponges, short brushes, applicators and eyeglasses cleansing tissues for brush cleansing on the ground of the case. I use them with mac brush cleanser. 
I have my eyeshadow and face brushes on other brackets. I sometimes put them in an order but usually they are mixed.

fırça çantasının yanında oje kutusuyla ıslak mendil, makyaj temizliğinde kullandığım zeytinyağı ve onu gülsuyuyla karıştırdığım şişe duruyor. normalde karışım şişesi çekmecede olur ama fotoğrafladığım esnada bittiği için yenisinin yapılmasını bekliyordu orada.

next to brush case, there are nail polish box, wet tissues, olive oil I use for eye makeup cleansing and the bottle in which I mix the oil and rose water. the bottle was waiting to be renewed.
 oje kutusunu bir hayli azaltarak en son bu hale getirebildim. geriye vazgeçemediklerim kaldı. aslında, aldığım ojelerin en fazla 2-3 tanesini kullanıyorum, o da oje sürmeye dermanım olursa. ojeler dışında bu kutuda ayak bakım kremleri, törpüler, et-tırnak makasları duruyor.

I gave away many polishes to reduce the number of the nail polishes I have as I don't use most of them. there are foot creams, nail and foot files, cuticle nippers.
 en üstteki ilk çekmece bölmelere ayrılmış. büyük şifonyerdeki bu bölmeleri takılar için kullanıyorum. bundakini ise günlük kullanabileceğim makyaj ve cilt bakımı ürünlerine ayırdım.

the first drawer is divided into sections. in the bigger dresser, I use them for jewellery. I put my daily makeup and skincare products in this one.
soldan sağa bölme içerikleri:  products in the sections left to right:
maskara, eyeliner, göz kalemi, mascara, eyeliners, eye pencils,
kapatıcı, concealers,
allık,  blushes,
makyaj bazı,  makeup bases,
yüz ve göz çevresi bakımı,  face and eye creams,
aydınlatıcı. highlighters.

bronzer,  bronzers,
fondöten,  foundations, 
krem, creams,
far,   eyeshadows, 
yardımcı malzemeler,  some tools,
ve yine far bölmesi. far paletlerini de bu bölmelerin üzerine yerleştirip gerektiğinde kaldırıyorum.  and another eyeshadow section. I put palettes on these sections.
son bölme hizasında ise bb krem-renkli nemlendirici,  bb creams and tinted moisturizers, 
lipgloss,  lipglosses,
dudak kalemi ve dudak kremi var.   lip liners and a lip balm.
 ikinci çekmeceye mutfak çekmecesi düzenleyici yerleştirdim. içinde zaman zaman ihtiyaç duyduğum kremlerle makyaj temizliğinde kullandığım temizleme sütü, gül suyu, kendi yaptığım karışım ve spreyli şişeye doldurduğum mac fırça temizleyici var.

I put a kitchen organizer in the second drawer. there are some creams which I use time to time, cleansing milk, rose water, diy eye makeup cleanser and mac brush cleanser in a spray bottle.
 mutfak düzenleyicisinin yanında ise iki adet şeffaf akrilik makyaj düzenleyicim var. öndeki rujlar için. glosslar buraya sığmadığı için yukarı çekmeceye koyuyorum. arkadaki düzenleyicide ise zaman zaman kullandığım doğal yağlar, pamuklu çubuk gibi malzemeler duruyor. havlu ise yıkadığım fırçaları kurulamak için var.

there are two makeup organizers next to the blue one. one is for lipsticks. lipglosses are too long for this drawer so I put them in the upper drawer. there are some natural oils and cotton buds on the other organizer. the towel is for drying the brushes I wash.
 üçüncü çekmecem tam bir curcuna. solda yine bir mutfak düzenleyici, içinde saplantı halinde alıp durduğum tek kullanımlık maskeler, hiç kullanmadığım takma kirpikler, manikür pedikür gereçleri, dolap kokuları, henüz kullanmama sıra gelmeyen kremler, yedeklediğim ürünler var.

the thidr drawer is a total mess. there is again a kitchen organizer for masks, fake lashes, manicure-pedicure tools, unopened creams and replacements.
 en alt çekmece ise kimisi dolu kimisi boş makyaj çantaları ve kutulara ait. kutular özellikle seyahatlerde ve birine bir şey götüreceğim zaman çok işime yarar. kullanışlı bulduklarımı asla atmam, saklarım.

the last drawer has some empty and full makeup bags and boxes. I never throw away a useful box. they are good for travel or when I want to give something of mine to a friend.
 örneğin tom ford güneş gözlüğü kutusunda postiş saklıyorum.

for example I keep my hair extensions in a tomford sunglasses box.
 yıllar önce vichy'nin verdiği bu akyaj çantasında yazın kullandığım bronzlaştırıcı ürünler ve güneş kremleri var.

this makeup bag was a gift of vichy years ago. I keep bronzers and sun protection in this one.

yine çok eski olan bu biotherm çantasında ise seyahatlerde kullandığım şişeler, kavanozlar, boneler, seyahat boyu ürünler duruyor.

this biotherm bag is also very old. I keep my travel bottles, jars, travel size products in it.

4 yorum:

  1. Kadın olmak zor iş :) Ne kadar çok makyaj malzemeniz var :) Bloğunuzu takibe aldım bana da beklerim.İstanbuldaki mekanlarla ilgili paylaşım yapıyorum.Sevgiler..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. aa ne güzel, istanbul'a geldikçe gidilecek farklı yerler öğrenirim ben de:)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...